Kurtyny antystatyczne w laboratoriach


Kurtyny antystatyczne, inaczej zwane kurtyny do pomieszczeń czystych to bardzo dobry sposób na utrzymywanie wrażliwych obszarów roboczych w stanie bezpiecznym. Kurtyny antystatyczne eliminują możliwość przedostania się różnych zanieczyszczeń do obszaru który musi spełniać odpowiednie parametry. Produkowane są z różnorakich materiałów i mogą być instalowane w zależności od konkretnych potrzeb.
Wykorzystywane są na przykład w branży mikroelektroniki, gdzie występuje bardzo duże ryzyko uszkodzenia elementów spowodowane nagromadzeniem ładunków elektrostatycznych.

Rozwiązanie, jakie oferują producenci do tak zwanych pomieszczeń czystych, to kurtyny antystatyczne. Producenci zapewniają również pomoc techniczną w zakresie projektowania i wdrażania urządzeń do pomieszczeń czystych i powiązanych produktów. Użytkownicy końcowi mogą zamówić kurtyny antystatyczne według projektu dostosowanego do ich potrzeb.

Technologia pomieszczeń czystych zapewnia wiele rozwiązań dla przemysłu oraz małych i średnich firm, szczególnie z branży elektronicznej oraz komputerowej.
Stopień skuteczności zapewniany przez kurtyny antystatyczne może się znacznie różnić, z reguły zależy od użytego materiału antystatycznego.

Projektanci laboratoriów zdają sobie sprawę, że pomieszczenia czyste mogą być jedną z najbardziej skomplikowanych przestrzeni do zaprojektowania. Ogromna gama klientów potrzebuje czystych przestrzeni do prowadzenia działalności, gdyż zapewniają odpowiednie środowisko wewnętrzne.
W zależności od celów pomieszczeń czystych, zaprojektowana przestrzeń może się różnić. Jednak większość środowisk ma porównywalne cechy konstrukcyjne, zapewniające odpowiednią wydajność.

Jedną z pierwszych przestrzeni napotykanych podczas wchodzenia do pomieszczeń czystych jest przebieralnia, która umożliwia pracownikowi przebranie się na odpowiedni strój do czystej procedury wewnątrz.
Natomiast śluzy powietrzne są bardzo podobne do przedpokojów i są przeznaczone dla osób lub sprzętu. Pomieszczenia przelotowe są wykorzystywane do próbek przemieszczających się z jednego obszaru do drugiego o różnych klasyfikacjach.

Profesjonalne kurtyny: https://izolacyjnie.pl